Eiffel towerV říjnu loňského roku byl na cestovatelském portálu cestujlevne.com, který se zaměřuje na zveřejňování zvýhodněných cen letenek do celého světa avizován článek na levné letenky do Paříže (CDG) s nízkonákladovou leteckou společností EasyJet. Zpáteční letenku za 1800,- Kč/os. nešlo odmítnout. Žena o Paříži mnohokrát hovořila, tak jsem se rozhodl, že jí udělám radost a vezmu jí tam. Vánoční dárek jsem měl vyřešený …

Měsíc před odletem jsem na webu dopravce provedl online odbavení, vytiskl letenky a jarní výlet do srdce Francie, která je jednou z nejdůležitějších křižovatek světa mohl začít. Na dva dny se stalo naším domovem předměstí Paříže.

Odpovědi na spoustu otázek související s přepravou do centra Paříže, nákupem vhodného druhu jízdenek či místních zvyklostí jsem nacházel převážně na zahraničních webech, tak jsem se rozhodl své čerstvě nabyté zkušenosti přenést do článku.

Vzhledem k tomu, že jsem s EasyJet letěl poprvé, tak jsem si pokládal otázku, jak je to se zavazadly, které si vezmu na palubu. Zvažoval jsem, jestli stativ upevněný na batohu bude tolerován. Pro jistotu jsem jej vložil do druhého zavazadla spolu s osobními věcmi, které jsem přidělil na starost své manželce. Toto rozhodnutí se v konečném důsledku jevilo jako správné.

Pokud nechcete platit u gate pokutu za nadrozměrné zavazadlo, tak si raději zkontrolujte své palubní zavazadlo, zdali odpovídá maximálnínm povoleným rozměrům (56x45x25 cm). Dodržování rozměrů zavazadel bylo striktně kontrolováno jak v ČR, tak i v Paříži. Braly mne mrákoty, jak obrovská zavazadla se někteří cestující snažili propašovat do letadla. Mrákoty se měnily v pobavení, když byli požádání, aby svá zavazadla vložili do kontrolních přihrádek. V některých případech jsem měl obavu, že už své zavazadlo z přihrádky nikdy nevytáhnou, jak jej tam násilím narvali …

Po nástupu do letadla už vše proběhlo bez nejmenších komplikací. Za necelé dvě hodiny jsme rolovali na ranveji v Paříži. A dobrodrůžo může začít …

Způsobů, jak se dostat z letiště Charles de Gaulle (CDG) do centra Paříže je mnoho (BUS 350/351, Roissybus, RER B, taxi). Od nejlevnější varianty v podobě autobusů až po nejdražší variantu taxíkem. My jsme zvolili kompromis v podobě vlaku RER (RER = příměstská železnice). Jednou z výhod tohoto spojení je to, že se vyhnete případným zácpám na silnicích, což může v konečném důsledku v porovnání s autobusem cestu do centra rapidně zkrátit.

Po příletu na letiště strejdy Charlese De Gaulla je potřeba sledovat informační cedule s nápisem RER (Paris by Train). Informační cedule jsou na každém kroku. Před vstupem do prostor nástupiště RER je nutné zakoupit patřičné jízdenky.

K dispozici je taky virtuální prohlídka terminálu 2, která Vám napoví, jakým směrem se vydat po příletu na letiště. Další výbornou věc, kterou jsem při plánování cesty využil je interaktivní mapa dopravního spojení. Plánek metra ke stažení je zde.

Jízdenky lze zakoupit buď v kamenných prodejnách (jsou na letišti i na každé větší zastávce), nebo v automatu na jízdenky. Automatů na jízdenky je vícero druhů. Jsou rozlišeny barevně. Jízdenky na metro, bus, RER lze zakoupit pouze v modrém a zeleném automatu. Žlutý jízdenkomat slouží k prodeji jízdenek na TGV. Obsluha jízdenkomatu je intuitivní. Prostřednictvím dotykové obrazovky si zvolím druh jízdenky, počet jízdenek, způsob platby, jestli chci vytisknout účtenku a pak už čekám na potřebné jízdenky.

TIP: Nakoupené jízdenky prostřednictvím automatu, lze zaplatit pouze platební kartou nebo mincemi. Papírové bankovky tyto jízdenkomaty nepřijímají. S bankovkami lze zaplatit jízdenky pouze v kamenné prodejně, která je označena nápisem Billets Paris et Ile-de-France.

Pro cestu do centra Paříže je nutné zakoupit jízdenku Ticket to Paris (10 EUR). Současně doporučuji si zakoupit jízdenky na metro, tramvaj, bus a vlaky RER (v zóně 1-2), které použijete při dalších jízdách po Paříži. Tyto jízdenky se nazývají Ticket t nebo Ticket t+. Cena jednotlivé jízdenky je 1,8 EUR. Pokud zakoupíte balíček 10-ti ks těchto jízdenek, tak zaplatíte 14,10 EUR (1,41 EUR / jízdenka).

Ticket t+

Ticket t

Ticket to Paris

Ticket to Paris

Další možností je nákup několikadenní neomezené jízdenky Paris Visite, kterou lze použít nejen v metru, ale i ve vlacích (RER), autobusech a na lanovce na Montmartre. Paris Visite lze zakoupit na 1, 2, 3 a 5 dnů na 3 zóny (centrum Paříže) nebo 5 zón (centrum Paříže + letiště). S kartou Paris Visite zároveň získáte slevu na vstupy do řady muzeí.

Paris Visite

Vlak (RER) do centra Paříže vyjíždí z terminálu 2 z nástupiště č.11. Cesta z letiště (CDG) do jedné s přestupních stanic Denfert Rochereau trvala cca 40 minut. (16 zastávek, 5 zón). Tam jsme přestoupili na metro č.6 a pokračovali dalších 5 zastávek. Naší výstupní stanicí byla zastávka La Motte-Picquet-Grenelle (přestupní stanice metra pro linky č.6, 8, 10) v jejíž blízkosti se nacházel náš hotel.

Hustě vybudovaná síť metra v Paříži představuje dostatečnou záruku toho, že se dostanete snad všude, kam potřebujete. V každé stanici metra lze nalézt informační hodiny, které udávají nejen čas do příjezdu dalšího soupravy metra, ale i té následující.

Před vstupem do prostor metra (k vlaku RER) je potřeba projít turniketem. Použít je nutné turniket, který svítí zelenou šipkou (určen pro vstup do prostor metra, vlaku). Abychom turniketem prošli, musíme vložit jízdenku magnetickým proužkem do otvoru. Jízdenku si převezmu těsně před turniketem a projdu turniketem. Někdy turnikety nefungují, tak jak mají (i já jsem si to zkusil na vlastní kůži). Turniket označený červeným křížem je určen pro opačný směr. Nezkoušet 🙂

Jízdenky doporučuji nevyhazovat. Bez ní se v některých stanicích nedostanete ven z metra. Pro opuštění prostor metra je potřeba následovat modrou ceduli s nápisem Sortie“.

Ubytování jsem objednával přes booking.com již v říjnu 2014 za cenu 198 EUR, což mi přišlo jako přijatelná cena za dvě noci pro dvě osoby. Po půl roce od objednání díky razantnímu posílení eura vůči koruně mi už ta cena, tak přijatelná nepřišla. Levnější ubytování lze taktéž nalézt prostřednictvím serveru airbnb.com.

Ubytováni jsme byli v příjemném hotelu rodinného typu v centru Paříže. Z okna pokoje jsme měli výhled na horní část Eiffelovy věže. Většina atrakcí a historické památky byly v docházkové vzdálenosti. V těsné blízkosti hotelu byla stanice metra, takže nebyl nejmenší problém se dopravit kdekoliv po Paříži.

pohled z okna hotelového pokoje

Poblíž hotelu se to jenom hemžilo provoněnými pekárnami, hospůdkami různého typu. Místo přípravy snídaně není nad to si ráno zaběhnout koupit čerstvé bagety, mufiny nebo pain au chocolat do některé z místních pekáren. Úzké uličky centra Paříže jsou posety různými restauracemi, cukrárnami a kavárnami, kde si můžete dát čerstvé mufiny s voňavou kávou nebo sklenku dobrého vína. Většina z nich má stoly umístěné i na přilehlých chodnících nebo předzahrádkách a Vy tak při jídle, nebo při odpolední kávě můžete sledovat okolo probíhající život.

Centrum Paříže soustřeďuje velké množství kulturních památek, z nichž na Vás dýchá starodávná historie. Naplánovat prohlídku Paříže tak, abychom za dva dny stihli navštívit všechna zajímavá místa, které Paříž nabízí bylo přimejmenším nemožné. Seznam památek jsem byl nucen zredukovat na níže uvednené lokality.

Při správném načasování a za podmínky brzkého vstávání není problém navštívit během jednoho dne níže uvedené atrakce (viz. mapka): itinerář

TIP: Vítězný oblouk, Luxorský obelisk, Louvre a Notre-Dame leží na trase metra č.1

Prohlídku Paříže jsme zahájili časně ráno u Vítězného oblouku, který dal postavit Napoleon Bonaparte na počest svého vítězství v bitvě u Slavkova.  DSC_6626   Vítězný oblouk Od Vítězného oblouku jsme se prošli po probouzející se Champs-Élysées až k Velkému a Malému paláci (Grand Palais, Petit Palais). Odtud jsme zamířili přes Alexandrův most k Invalidovně, kde je pochován Napoleon.

Od Invalidovny pak můžete projít úzkými uličkami k Eiffelově věži, ale i k malým restauracím se sushi, barům či kavárnám, které k návštěvě přímo vybízí. Okolo Eiffelovky se to během celého dne i v noci hemžilo neskutečným množstvím pouličních prodavačů s nejrůznějšími blikajícími suvenýry. Kousek od Eiffelové věže přes řeku Seinu je bývalý výstavní palác Trocadero, který nabízí při optimálních světelných podmínkách nádherný výhled  na „železnou lejdy“. I v noci je z tohoto místa pěkné pokoukání na Eiffelovku.

Eiffelova věž ze strany Trocadera

 

Pod sukní

Nabaženi Eiffelové věže jsme se pomalu po poledni vydali k další atrakci. K Tour Montparnasse trvala cesta pomalou procházkou cca 1 hodinu (dálo se tam dojet metrem za cca. 15 minut). K 210 metrů vysokému mrakodrapu Tour Montparnasse jsme dorazili kolem čtvrté odpolední. Tour Montparnasse je situován v těsné blízkosti přestupní stanice Montparnasse-Bienvenüe, kde se kříží linky metra, autobusů a vlaky RER.

Tour Montparnasse

Vstup lze zakoupit přímo na místě nebo s předstihem na webu. Výtahem se návštěvník dostane do 56 patra, kde je umístěn bar, stánek se suvenýry a sociálky. Naším cílem byla střecha jedné z nejvyšších budov v Paříži, což znamenalo “po svých“ vystoupat další 3. patra. Po zdolání několika desítek schodů se ocitáme na střeše mrakodrapu, který nabízí panoramatický výhled na celou Paříž.

panoramatický výhled z 59. patra

Vzhledem k tomu, že počasí příliš nepřálo mým fotografickým záměrům (bylo zataženo), tak jsme se na cca 2 hodiny uchýlili do baru v 56 patře, který byl taktéž s panoramatickým výhledem. A když ani po dvou hodinách se zamračené počasí neumoudřilo, tak jsme nasedli na metro, a přesunuli se k dalšímu našemu cíli Notre-Dame nebo-li Katedrála Matky boží. Ke katedrále, která leží na břehu řeky Seina jsme dorazili v době kdy západ slunce byl v pokročilém stádiu. Celé město se pozvolna začalo měnit v blikající světelnou šou. Vstup do katedrály jsme již nestihli, ale i tak byl na osvětlenou katedrálu pěkný pohled. Vstup do katedrály je zdarma.

Notre-Dame při západu slunce

Pont des Arts (Most zamilovaných)

Další atrakcí typickou pro Paříž, která je v těsné blízkosti Notre-Damu, byl most Pont des Arts, který je znám jako „Most zamilovaných“, kde si páry pečetí svou lásku prostřednictvím zámku na zábradlí mostu. S tímto, ačkoliv se to může zdát jakkoliv romantické nesouhlasím, protože to z mého pohledu hyzdí zábradlí a vážně narušuje statiku mostu. Tento mor je natolik rozšířený, že jsou jím postiženy i okolní mosty. Někde jsem četl, že i město bezúspěšně bojuje proti tomuto fenoménu dnešní doby. Proto mi nejde do hlavy, jak je možné, že se beztrestně po mostě v klidu prochází pouliční prodejci zámků.

Hlavním hřebem dnešního dne byl Louvre – matka všech muzeí. Toto místo je vyhledávanou lokalitou mnoha turistů i fotografů. Takže i my jsme si jej nemohli nechat ujít. Moderní dominantou Louvru je skleněná pyramida umístěná na Napoleonově nádvoří, která slouží jako nový vstup do muzea. Kdo by nechtěl shlédnout obraz Mony Lisy, že?

Louvre – Napoleonovo nádvoří

Ve 22 hodin končí u Luxorského obelisku naše celodenní putování po Pařížských pamětihodnostech. Nedaleko obelisku vstupujeme na zastávku metra Concorde a míříme zpět na hotel.

Následující den se v ranních hodinách za neustálého mrholení naposledy procházíme po pobřeží Seiny a po deváté ranní nasedáme plni zážitků na RER směr letiště.

Paříž je o atmosféře a způsobu života. Tahle zem se nedá nafotit, ta se musí prožít!

Jarní počasí nebylo příliš ideální na moje focení. Spoustu motivů, které jsem měl před cestou v hlavě, se mi nepodařilo vyfotit, ať už z důvodu nevhodného počasí, nebo nedostatku potřebného času. Což na druhou stranu znamená, že se určitě do této země s foťákem na stativu ještě v budoucnu podívám. Pár záběrů z těchto toulek naleznete v galerii


 Pokud se Vám článek líbil, tak mne můžete odměnit jeho sdílením s Vašimi přáteli. Děkuji.

Pin It on Pinterest

Líbil se Vám článek? Pošlete jej prosím dál ...

Pokud Vás článek zaujal, tak budu rád, když jej budete sdílet mezi svými přáteli. Děkuji!

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close